Андріївська
загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Вчитель Гайдаш
Валентина Миколаївна
Природознавство 1 клас.
Тема. Дикі та свійські тварини
Мета. Розширити й уточнити знання учнів про різноманітність
тварин, середовище їх існування, ознайомити з істотними ознаками диких і
свійських тварин, розкрити цінність тварин для людини, розвивати в учнів уміння
спостерігати за тваринами, формувати вміння порівнювати тварин, групувати їх за
середовищем існування, виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: предметні малюнки тварин, таблиці «Дикі» і
«Свійські» тварини, ілюстрації до казок «Рукавичка», «Колобок», «Вовк та семеро
козенят», «Солом’яний бичок».
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Сядьте всі, дітки, рівненько
Посміхніться всі гарненько
Настрій на урок візьмемо
Працювати розпочнемо.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Мозкова атака. Вправа «Мікрофон»
1. Які тварини живуть в лісі?
2. Як називають тварин, які живуть у лісі? (дикі)
3. А як називають тварин, які живуть у нас дома? (свійські)
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми ознайомимось з життям диких та свійських тварин, з
тим, що тварини дають людям, вчитимемось спостерігати, порівнювати та групувати
тварин.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Скажіть, будь ласка, а для чого нам треба знати якнайбільше про тварин?
а) бо в природі все взаємопов’язане і від тварин залежить життя людей
та інших тварин;
б) бо тварини – брати наші менші;
в) хочеться знати, як людина може використати тварину, не завдаючи їй
шкоди.
Людина спостерігає за тваринами, вивчає їх, використовує для своїх
потреб.
V. Сприймання та
усвідомлення нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя про диких і свійських тварин.
Колись, багато тисяч років тому, всі тварини були дикими. Люди
кам’яного віку почали приручати диких тварин і зробили їх своїми друзями і
помічниками. Найдавнішими домашніми тваринами є собаки. Другою – стала свиня.
Свійські тварини не можуть жити без допомоги людини. Їх потрібно своєчасно
годувати, утримувати в чистоті і теплі, лікувати. Для людини вони стали
джерелом їжі, робочою силою, просто друзями.
2. Робота з підручником с. 54-55.
а) читання статті вчителем с. 54.
Свійських тварин утримують люди. Вони їх годують, будують для них
житло, піклуються про потомство.
Тварини, які живуть у природі, і самі собі шукають їжу, називають
дикими.
- пригадайте які тварини живуть у дикій природі, а яких розводять люди?
- як називають тварин, які живуть у природі і самі собі шукають їжу?
- як називають тварин, яких утримують люди, годують їх, будують для них
житло, піклуються про потомство?
- розгляньте фото на с. 54, назвіть зображених тварин.
- які з тварин дикі? (покладіть зелені кружечки)
- які тварини свійські? (покладіть сині кружечки)
- що вам відомо про цих тварин? (розповідають підготовлені учні і бажаючі)
Корову називають годувальниця наша. Вона дає молоко, м'ясо, а з шкіри
шиють одяг і взуття. Корів випасають на луках, а взимку годують сіном.
Свиню називають фабрикою м’яса і сала. Свиня добра мати, вона дбайливо
оберігає поросят. У жару любить полежати в багні і цим охолоджує шкіру.
Ластівки – перелітні птахи. Хвіст є рулем під час польоту. Оселяються в
будівлях. Живуть парами. Ластівки знищують багато шкідливих комах.
Ведмідь – великий, сильний звір. На зиму залягає в сплячку. На весні
з’являються ведмежата вагою 500 грам. Ведмідь добре плаває.
Козуля схожа на оленя, але менша від нього. Їсть траву, гілки дерев.
Народжує одне, двох малят. На восьмий день вони починають ходити за матір’ю.
Півень співає вранці в один і той самий час, будить людей. Водить курей
на пасовище, знаходить їм комашок і попереджає про небезпеку.
б) робота з таблицями «Дикі» і «Свійські» тварини, відгадування
загадок. Учні відгадують загадки і показують тварин на таблицях.
Повзун повзе, на базар голки везе (їжак).
Б’ється, стука молоток, поправляє нам садок (дятел).
Гавкає, кусає, а в дім не пускає (собака).
Хвіст гачком, ніс п’ятачком (свиня).
Ніс в сметані в нього й ротик, відгадайте хто це? (котик)
З рогами, а не бик, доять, але не корова, кору здирає, а кошиків не
плете (коза).
В темнім лісі проживає, довгий хвіст пухнастий має, їй на місці не
сидиться, а зовуть її (лисиця).
Звірок маленький, взимку біленький, влітку сіренький (заєць).
Складання схеми «Тварини»
3. Розгляньте фото на
с. 55.
- що людина отримує від
свійських тварин? (покажіть стрілками з кольорового паперу)
- чому всі свійські тварини приносять велику
користь людям?
4. Робота в парах.
Складіть розповідь
про те, як люди доглядають за свійськими тваринами.
Фізкультхвилинка.
Зайченята
Збавлялись зайченята,
(встати, підняти руки вгору, потягнутись)
Виглядаючи маму і
тата. (руки на пояс, повороти вліво,
вправо з присіданням)
Ось так – лапку до
лапки, (поплескати в долоні)
Ось так – шапку до
шапки (руки до голови вгору)
Ось так – вусом
потрусим, (похитати головою)
Так, так, так! (пострибати)
VІ. Узагальнення і
систематизація знань.
1. Робота за
малюнками. Назвіть дорослих тварин та їх дитинчат.
Заєць – зайченя; курка – курча; ведмідь – ведмежа; корова – теля; свиня
– порося; вівця – ягня; гуска – гусеня.
2. Яка тварина зайва?
На дошці малюнки: собака, кіт, миша, гуска, корова.
Поясніть, чому миша не свійська тварина?
3. Робота в зошитах. Завдання: з’єднай стрілками, хто де живе.
4. Гра «Поєднай у пари».
5. Робота в групах.
Гра «Дикі та свійські тварини».
На столі лежать предметні малюнки свійських та диких тварин. Діти
підходять і вибирають одну із тварин. Потім об’єднуються у дві групи: дикі
тварини, свійські тварини. Завдання для кожної групи: перелічити переваги і
труднощі свого життя. Презентація груп.
Метод «Прес»
Як ви вважаєте: яким тваринам, диким чи свійським, складніше живеться?
Я вважаю…
Тому що …..
Наприклад, ….
Як люди можуть полегшити життя диких тварин?
6. Розв’язання задач морального вибору. Вправа «Мікрофон».
Як ти будеш поводитись, якщо побачиш, що діти знущаються над кішкою або
собакою? Якщо зустрінеш незнайомого собаку?
VІІ. Підсумок уроку.
1. Що нового ви дізнались на уроці?
2. Вправа «Незакінчене речення»
Дикі тварини – це тварини ….
Свійські тварини – це тварини ….
3. Назвіть диких тварин нашого краю.
4. Назвіть свійських тварин нашого краю.
5. Гра «З яких казок ці звірі?»
«Рукавичка», «Колобок», «Вовк та семеро козенят», «Солом’яний бичок»
Добре попрацювали! Молодці!
Немає коментарів:
Дописати коментар